Χ(αμένη) η Αγγλία

2016-06-11 23:49

Με γκολ στην τελευταία φαση του αγώνα (Μπερεζούτσκι) η Ρωσία κατάφερε να πάρει σπουδαία ισοπαλία απέναντι στην Αγγλία (1-1).

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία μπήκε ορεξάτη, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ. Η Ρωσία δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική και ο Τζο Χαρτ ήταν ασφαλής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία ηταν η κυρίαρχος του αγώνα και έχασε ενα κάρο ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Τελικά, τα "λιοντάρια" άνοιξαν το σκορ στο 73' ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Έρικ Ντάιερ. Η Αγγλία έχασε και άλλες ευκαιρίες για να κλειδώσει το παιχνίδι, όμως στο τέλος μίλησε ο αρχηγός. Ο Βασίλι Μπερεζούτσκι στο 90+2 με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ και πήρε ενα βαθμό απο το πουθενά!