Έγραψε ιστορία η Γάνδη!

2015-12-10 01:14

Η Γάνδη προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «16» του Champions League, καθώς νίκησε μέσα στην έδρα της με 2-1 την αδιάφορη βαθμολογικά Ζενίτ. Το γρήγορο γκολ που ήθελε η Γάνδη ήρθε στο 18' από τον Ντεπουάρτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ντζιούμπα στο 65'. Παρά την ισοφάριση η Γάνδη με γκολ του Μιλίσεβιτς έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βαλένθια καιγόταν η Λυών κέρδισε! Το ντεμπούτο του Γκάρι Νέβιλ στον πάγκο των «νυχτερίδων» δεν ήταν θετικό, καθώς ενώ η ομάδα του μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, η συνέχεια δεν ήταν ίδια με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 27' με γκολ του Κορνέ. Στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά τελείωσαν το ματς στο με τον Λακαζέτ να βάζει το δεύτερο γκολ στο 76' και να υπογράφει τη νίκη των Γάλλων.