Επαγγελματική νίκη για τη Γιούβε

2017-02-22 23:37

Φωτογραφία του χρήστη UEFA Champions League.

Χώρις να φορτσάρει ιδιαίτερα και με το αριθμητικό πλεονέκτημα από πολύ νωρίς η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Πόρτο στο Ντραγκάο και απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση της στα προημητελικά του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν προσεχτηκά και στα πρώτα λεπτά οι φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Στο 27' οι Πορτογάλοι έμειναν με δέκα πάικτες όταν ο Τέγιες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα (μέσα σε δύο λεπτά) μετά από μαρκάρισμα στον Λιχτσάινερ. Στα λεπτά μέχρι να λήξει το ημίχρονο οι παίκτες της Γιουβέντους έπαιξαν καλύτερα, όμως το 0-0 ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδητήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αριθμητικό μειωνέκτημα της Πόρτο διευκόλυνε το έργο της Μεγάλης Κυρίας και στο ο Πιάτσα άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή του Κασίγιας. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντάνι Άλβες έκανε το 2-0 με προβολή μέσα από την περιοχή του Ισπανού κίπερ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.