Η Βόρειος Ιρλανδία έγραψε ιστορία!

2016-06-16 20:55

Η πρώτη νίκη της Βορείου Ιρλανδίας σε τελική φάση Euro είναι γεγονός!

Η ομάδα του Ο'Νιλ επικράτησε με 2-0 της Ουκρανίας χάρις τα γκολ του Μακ Άλεϊ στο 49' και του Μακ Γκιν στο 90+6.

Στο πρώτο ημίχρονο το παίχνιδι ήταν πολύ χαλαρό και οι φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η Ουκρανία είχε ένα οριακό προβάδισμα, όμως η βροχή και η καλή αμυντική συμπεριφορά της Βορείου Ιρλανδίας κράτησαν το απόλυτο μηδέν στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βόρειος Ιρλανδία μπήκε πιο δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με την κεφαλιά του Μακ Άλεϊ στο 49'. Μετά το γκολ έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με τη διακοπή λόγω χαλαζόπτωσης, ο αγώνας έγινε βαρετός. Τελικά οι Βορειοιρλανοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μακ Γκιν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.