Νίκη για Ραπίντ, ισοπαλία η Βιγιαρεάλ!

2015-12-10 22:35

Σε έναν όμιλο που είχε ενδιαφέρον μόνο η πρώτη θέση, η γηπεδούχος Βικτόρια Πλζεν και η Βιγιαρεάλ έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο και προσφέροντας θέαμα οι δύο ομάδες ήρθαν ήρθαν ισόπαλες με 3-3. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κολάρ που ευστόχησε σε πέναλτι. Οι φιλοξενούμενη ισοφάρισαν στο 40' με τον Μακαμπού και στο δεύτερο ημίχρονο πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 62' με τον Τζ. Ντος Σάντος. Η Πλζεν απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 65' με γκολ του Κόβαρικ, αλλά και ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ στο 88' με τον Χοράβα. Τα κίτρινα υποβρύχια δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και με γκολ του Μπρούνο Σοριάνο στο 94' πήρε τον βαθμό, ωστόσο δεν της έφτανε για να πάρει την πρωτιά.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ραπίντ Βιέννης μέσα στην έδρα της πήρε τη νίκη και παράλληλα την πρωτιά στον όμιλο, αφού νίκησε την Ντιναμό Μινσκ με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Χόφμαν στο 29'. Περίπου δεκαπέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (59') ο Γέλιτς έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Ντιναμό είναι να μειώσει στο 65' σε 2-1 με σκόρερ τον Ελ Μονίρ