Παλικαρίσιος βαθμός για Λέγκια-Δύσκολη νίκη για Ντόρτμουντ

2016-11-02 23:57

Η Λέγκια Βαρσοβίας υποδέχτηκε την Ρεάλ Μαδρίτης για τον 6ο όμιλο και μόλις στο πρώτο λεπτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από τρομερό σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ από 23 μέτρα, έπειτα από πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 35’ η ‘’βασίλισσα’’ έκανε δύο τα τέρματά της, με τον Ουαλό να γίνεται αυτή τη φορά δημιουργός και να σερβίρει στον Μπενζεμά για το 0-2. Όμως, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, στο 40’, η πολωνική ομάδα μείωσε σε 1-2 μετά από πάσα του Γκιγέρμε και ασύλληπτο σουτ του Οτζίτζα-Όφοε. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 58’, ο Ράντοβιτς ισοφάρισε για την Λέγκια, με ατομική ενέργεια και ωραίο τελείωμα. Μάλιστα, η γηπεδούχος ευτύχησε και να προηγηθεί με γκολ του Μουλέν έπειτα από πάσα του Πρίγιοβιτς και όμορφο σουτ. Όμως, οι ‘’μερένχες’’ ισοφάρισαν σε 3-3 με σουτ του Κόβασιτς έπειτα από πάσα του Καρβαχάλ στο 85’, με το παιχνίδι να τελειώνει έτσι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ντόρτμουντ φιλοξένησε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας και άνοιξε το σκορ νωρίς στο 12’ με το γκολ του Άντριαν Ράμος έπειτα από σέντρα του Γκίντερ και όμορφη κεφαλιά. Το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.