Πρωτιά για Ατλέτικο στην Λισαβόνα!

2015-12-09 00:41

Στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης η Ατλέτικο Μαδρίτης πανηγύρισε μαζί με το διπλό με σκορ 1-2 επί της Μπενφίκα, και την πρωτιά στον όμιλο, έχοντας μαζέψει 13 βαθμούς έναντι 10 της πορτογαλικής ομάδας του Κώστα Μήτρογλου , ο οποίος ήταν ο μοναδικός σκόρερ της Μπενφίκα στο παιχνίδι. Και η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αλλά και του Ρούι Βιτόρια είχαν εξασφαλίσει αμφότερες την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, παίζοντας μόνο για την πρώτη θέση. Σκόρερς για την ομάδα της Μαδρίτης ήταν οι Σαούλ και Βιέτο.

Στο άλλο ματς του ομίλου Γαλατασαράι και Αστάνα πάλευαν για την είσοδο τους στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 62΄λεπτό η Αστάνα έφερε σε δύσκολη θέση τους Τούρκους καθώς προηγήθηκε με το γκολ του Τουμάσι. Η ομάδα από το Καζακστάν δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα για πολύ και στο 64΄λεπτό δέχθηκε γκολ από τον Γιλμάζ για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ 1-1, το οποίο έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της Τουρκίας. Να σημειωθεί πως το γκολ που σημείωσαν οι Καζάκοι ήταν το πρώτος τους εκτός έδρας τέρμα στην διοργάνωση.