Το πρώτο διπλό του Ολυμπιακού

2016-01-27 21:41

Ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια έχει μεγαλώσει σε ευρωπαϊκό επίπεδο και έχει αποκτήσει ευρωπαϊκή ταυτότα. Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν καταφέρει να νικήσουν Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ατλέτικο Μαδρίτης και αυτά δεν είναι λίγα για μια ελληνική ομάδα. Όμως, ο Ολυμπιακός δεν ήταν πάντα έτσι. Κάποτε οι “ερυθρόλευκοι” έχαναν από το κάθε πικραμένο και η Ευρώπη ήταν “εφτιάλτης”, αντί για “όνειρο”.

Η αρχή... του καλού έγινε στις 3 Οκτωβρίου 2007. Αυτή είναι η βραδιά που κανένας φίλαθλος του Ολυμπιακού δεν πρόκειται να ξεχάσει ποτέ. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν για 33η φορά σε εκτός έδρας αγώνα του Champions League, στη Βρέμη, με αντίπαλο την αξιόμαχη Βέρντερ, του Τόμας Σααφ. Ο Ολυμπιακός του Τάκη Λεμονή, καταφέρνει και επικρατεί για πρώτη φορά σε εκτός 'έδρας αγώνα και γράφει ιστορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Βέρντερ Βρέμης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και κατάφερε να προηγηθείσ στο σκορ. Όμως, το δεύτερο ημίχρονο, ανήκε εξ ολοκλήρου στους Πειραιώτες. Στο 73' ο Ιεροκλής Στολτίδης ισοφαρίζει το σκορ και εννιά λεπτά αργότερα ο Χρήστος Πατσατζόγλου με έναν κεραυνό, κάνει το 1-2 και βάζει τα θεμέλια για το πρώτο διπλό του Ολυμπιακού. Στο 87' η μεγάλη νίκη “σφραγίζεται” και επίσημα, αφού ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς πετυχένει γκολ και στέλνει στον έβδομο ουρανό, όλους τους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Αξίζει να σημειωθεί, ότι 3.000 φίλαθλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο “Βέζερστάντιομ” της Βρέμης και παρακολούθησαν από κοντά το “έπος” των “ερυθρόλευκων” παικτών και του “αρχιτέκτονα” Τάκη Λεμονή. Τελικά τη σεζόν 2007-08, ο Ολυμπιακός τερμάτισε δεύτερος στον όμιλο του (πρώτη η Ρεάλ Μαδρίτης) και προκρίθηκε στη φάση των “16”, όπου αντιμετώπισε την Τσέλσι (ήρθε ισόπαλος 0-0 στο “Γ. Καραϊσκάκης”, έχασε 3-0 στο “Στάμφορντ Μπρίτζ”).