''Βασιλική'' πρόκριση και Μαδριλένικος τελικός

2016-05-04 23:55

Η Ατλέτικο Μαδρίτης περίμενε αντίπαλο για τον τελικό και η συμπολίτισσα της Ρεάλ υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Σίτι στο ‘’Σαντιάγκο Μπερναμπέου’’, σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα. Το ματς ξεκίνησε νευρικά και χωρίς φάσεις, αλλά στο 20’ σε μια προσπάθεια για σέντρα απ’ τον Μπέιλ, η μπάλα κόντραρε στον Φερνάντο, ο οποίος έκανε τάκλιν για να την ανακόψει, πήρε φάλτσα, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ. Λίγο νωρίτερα, στο 10’ ο Βινσέντ Κομπανί τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μανγκαλά. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 44΄ η Σίτι είχε δοκάρι, έπειτα από προσποίηση και πλασέ του Φερναντίνιο. Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να βρει το γκολ που θα την έστελνε στον τελικό και έτσι 1-0 έμεινε ως το τέλος. Η ‘’βασίλισσα’’ θα δώσει έτσι… ραντεβού στο Μιλάνο με την Ατλέτικο, στον τελικό με φόντο την 11η κούπα Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία της.