Βαθμό ''χρυσάφι'' η ΜΠΑΤΕ, παρέλαση η Μπάρτσα

2015-11-25 09:09

Για τον 6ο όμιλο η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ υποδέχτηκε στη Λευκορωσία την Μπάγερ Λεβερκούζεν και αιφνιδίασε ανοίγωντας το σκορ μόλις στο 2’ με τον Γκορντέιτσουκ, έπειτα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Λεβερκούζεν, Λένο. Όμως, στο 68’ οι Γερμανοί ισοφάρισαν με τον Μεχμέντι και έτσι έσωσαν το ματς. Ωστόσο ο βαθμός αυτός για την ΜΠΑΤΕ την φέρνει σε απόσταση 1 βαθμού από Λεβερκούζεν και Ρόμα, δίνοντας της το δικαίωμα να ελπίζει για ένα θετικό αποτέλεσμα πρόκριση απέναντι στη Ρόμα την τελευταία αγωνιστική.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Ρόμα στο ‘’Καμπ Νόου’’ και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της καθώς προηγήθηκε μόλις στο 15’ με τον Σουάρεζ και στο 18’ έκανε το 2-0 με τον Μέσι. Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 44’ ο Σουάρεζ έκανε τρία τα τέρματα της Μπαρτσελόνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί δεν σταμάτησαν αλλά έκαναν το 4-0 με τον Πικέ στο 56’. Όμως ο Μέσι θέλοντας να δείξει πόσο δυνατός επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του έβαλε και 2ο προσωπικό γκολ για το 5-0 στο 64’. Μάλιστα στο 77’ ο Νεϊμάρ έχασε πέναλτι, αλλά ο Αντριάνο πέτυχε το 6-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Ρωμαίοι ήταν να μειώσουν, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής στο 90+1’ με τον Τζέκο.