Ξεκίνησε με το δεξί και η Ελβετία

2016-06-11 17:53

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαρ, η Ελβετίαεπικράτησε με 1-0 της Αλβανίας για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Euro.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελβετία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τη κεφαλιά του Σαρ στο 5', ύστερα από λάθος του Μπερίσα. Στη συνέχεια η Αλβανία ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει . Στο 36' η Αλβανία έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο αρχηγός της Τσάνα, πιάνοντας τη μπάλα με το χέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελβετία μπήκε πιο δυνατά και προσπαθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως Μπερίσα κράτησε ζωντανή την Αλβανία. Η Αλβανία είχε πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όμως ο Ζόμερ ηταν εκεί οπότε χρειάστηκε για να κρατήσει το μηδέν και να χαρίσει τη νίκη στη χώρα του.